Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego

Panele fotowoltaiczne to jedno z popularnych rozwiązań, które w dużym stopniu może przełożyć się na wysokość rachunków za elektryczność dla domu rodzinnego. Przy czym jest to energia całkowicie czysta, ekologiczna, wykorzystująca jedno głównych odnawialnych źródeł energii (OZE), jakim są promienie słoneczne. Czy jednak rzeczywiście jest to interes opłacalny? Jakie koszty się z tym wiążą? Jak wygląda montaż? Ile paneli trzeba ułożyć, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię domu jednorodzinnego? I w końcu – co zrobić z ewentualnymi nadwyżkami energii?

Odpowiedzi na te pytania będą różne, ponieważ każdy dom jednorodzinny będzie miał indywidualne cechy, potrzeby, możliwości (choćby powierzchniowe) czy wizję działania samej instalacji (podłączona do krajowej sieci elektroenergetycznej lub nie). W każdym razie można pokusić się o kilka spostrzeżeń, które będą przydatne dla każdego, kto rozważa pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych.

Fotowoltaika w domu – co to daje?

Instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym to przede wszystkim inwestycja na lata. Jej celem jest oczywiście zmniejszenie kosztów użytkowanej energii elektrycznej. W czasie, kiedy zewsząd słychać o nieuchronnych podwyżkach cen prądu w 2019 roku, instalacja fotowoltaiczna może okazać się skutecznym rozwiązaniem, aby w dłuższej perspektywie znacząco ograniczyć koszty związane z rachunkami za prąd dla domu jednorodzinnego. A nawet na tym zarabiać, zostając prosumentem, czyli kimś, kto nie tylko konsumuje energię elektryczną wytworzoną z OZE, ale również produkuje ją, wprowadzając nadwyżki do krajowej sieci elektroenergetycznej.

Koszty instalacji paneli

Podstawową kwestią jest oczywiście koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego. Wiadomo, że aby zacząć oszczędzać, trzeba najpierw nieco zapłacić. Koszty w tym przypadku będą jednak rzeczą względną, bo cenę zakupu i montażu traktować należy mając w tyle głowy zwrot kosztów w kolejnych latach. Jednak trzeba pamiętać, że początkowy koszt nie będzie mały. Po pierwsze, to nie tylko panele, ale również cały sprzęt im towarzyszący, czyli inwerter (falownik) – służący do zmiany prądu stałego na przemienny, liczniki, kable, ewentualnie akumulator z regulatorem ładowania (w zależności od wybranego rodzaju instalacji). Koszty instalacji będą oczywiście zależeć od rocznego zużycia prądu – im ono większe, tym droższa będzie instalacja. Szacuje się, że przy zużyciu ok. 3,5 MWh rocznie koszty instalacji to ok. 20 tys. zł, natomiast przy zużyciu ok. 10 MWh – będzie to nawet ok. 50 tys. zł. Przy czym oblicza się, że rodzina 2+2 (czyli rodzice plus dwoje dzieci) zużywa w okolicach 2,5-3 MWh. Jednak należy mieć w tyle głowy, że w perspektywie dwóch dziesięcioleci oszczędności na rachunkach ze energię elektryczną idą w dziesiątki tysięcy złotych.

Ile paneli potrzebuje dom jednorodzinny?

Podobnie jak przy kosztach – wszystko zależy od rocznego zużycia energii elektrycznej przez jego mieszkańców. Dajmy na to, że przykładowy dom jednorodzinny zużywa rocznie ok. 3 tys. kWh. Będziemy wówczas potrzebować 10 paneli o mocy 300 kW. Powierzchnię, jaką będą one zajmować również łatwo wyliczyć po ustaleniu wymiarów jednego panelu. Jeśli przykładowo ma on powierzchnię 1 m na 1,6 m, to będziemy potrzebować ok. 17 metrów kwadratowych dachu.

Jak przebiega montaż paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne, w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych nie muszą być instalowane na dachu, choć ze względu na dostęp do promieniowania słonecznego taki wybór wydaje się naturalny. Choć i tutaj należy brać pod uwagę kąt nachylenia dachu (optymalny to pomiędzy 30 a 40 stopni) czy kierunek montażu (południowy, aby wydajność paneli była jak najwyższa). Ponadto trzeba zauważyć, że instalacje dachowe są po prostu tańsze w montażu niż te, które trzeba umieszczać na specjalnie przygotowanych konstrukcjach w innym miejscu. Warto przy tym wspomnieć o możliwości instalowania paneli na dachach płaskich – w tym celu często stosuje się tzw. ekierki, za pomocą można ustawić panele pod odpowiednim kątem. Choć w przypadku dachów płaskich stosuje się również nowocześniejsze zestawy.

Instalacja fotowoltaiczna – dofinansowanieKoszty instalacji fotowoltaicznej nie powinny jednak przerażać. Nie tylko ze względu na wspomniany zwrot w związku z niższymi rachunkami za energię elektryczną. W Polsce od lat działają regionalne programy pomocowe (na przykład w Warszawie w tym zakresie działa choćby Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), w dużej mierze finansowane z funduszy unijnych, dzięki którym można pozyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną. W dodatku od 2019 roku obowiązuje ulga termoizolacyjna, w ramach której właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł odliczyć od podatku dochodowego nawet do 53 tysięcy złotych. W każdym razie w przypadku decyzji o założeniu instalacji fotowoltaicznej trzeba będzie przygotować się na niemały wydatek. Jednak z każdym kolejnym rokiem będzie można przekonać się, ile tak naprawdę zaoszczędziliśmy dzięki panelom. Zwłaszcza że instalacja pozostaje wydajna przez kolejne dziesięciolecia – szacuje się, że po upływie okresu gwarancyjnego (25 lat) działa ona dalej na 80 procent swoich możliwości.