Panele fotowoltaiczne czy słoneczne? Jaka jest różnica między nimi?

Panele fotowoltaiczne czy słoneczne? Jaka jest różnica między nimi?

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne służą do produkcji energii elektrycznej, wykorzystując do tego odnawialne źródło energii, którym w tym przypadku jest promieniowanie słoneczne. Panele fotowoltaiczne są zespołami ogniw fotowoltaicznych, czyli podstawowych, zbudowanych na bazie krzemu jednostek, które produkują napięcie o skali 0,5 V. Dopiero połączone w panele fotowoltaiczne potrafią wyprodukować pożądaną ilość energii elektrycznej.

W największym skrócie zasada działania paneli fotowoltaicznych polega na tym, że światło padające na ogniwo fotowoltaiczne jest pochłaniane przez krzem, co w konsekwencji wprawia elektrony w ruch, tym samym powodując przepływ energii elektrycznej. Pamiętać jednocześnie należy, że w przypadku paneli fotowoltaicznych nie mówimy tylko o zespołach ogniw, ale o całym systemie (do którego wchodzą inwerter/falownik, liczniki produkcji i zużycia energii, okablowanie, a także opcjonalnie, w zależności od rodzaju instalacji, akumulator  z regulatorem ładowania), który w dodatku może być podłączona do sieci elektroenergetycznej (instalacja on-grid), ale nie musi (instalacja off-grid).

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne

Czym w takim razie różnią się panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych? Choć obie instalacje wykorzystują energię słoneczną, to różnica miedzy nimi jest podstawowa – i wbrew pozorom wcale nie taka skomplikowana. Panele fotowoltaiczne – jak zauważyliśmy powyżej – przekształcają promienie słoneczne w energię elektryczną. Natomiast funkcja kolektorów słonecznych zawiera się wyłącznie w produkcji ciepła. Mówiąc inaczej, promienie słoneczne, które są pochłaniane przez zainstalowane na solarach absorbery, są zamieniane w ciepło, które następnie jest transportowane za pomocą czynnika grzewczego (którym może być albo woda, albo specjalny, niezamarzający płyn – najczęściej glikol) do zasobnika, co skutkuje przede wszystkim ciepłą wodą w kranie.

Fotowoltaika a solary: wady i zalety

Należy w końcu postawić narzucające się pytanie: jakie są wady i zalety paneli fotowoltaicznych, a jakie kolektorów słonecznych? W które z nich lepiej zainwestować? Jak wspomnieliśmy, solary służą jedynie do produkcji ciepła. W tym zakresie panele fotowoltaiczne mają przewagę, gdyż produkowana przez nie energia elektryczna może być wykorzystywana na różne sposoby – w tym również do podgrzewania wody.

Ważną kwestią jest również położenie i ustawienie paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów solarnych. W przypadku tych drugich, najpopularniejszym rozwiązaniem jest instalacja płaskich kolektorów dachowych – tutaj należy jednak pamiętać, że możliwe jest to wyłącznie wówczas, gdy nachylenie dachu budynku wynosi przynajmniej 25 stopni. Najważniejsze, aby miejsce ich instalacji było odpowiednio dobrze nasłonecznione, co w warunkach klimatycznych Polski i tak uzależnione jest od pory roku. W sezonie jesienno-zimowych nasłonecznienie siłą rzeczy będzie mniejsze, co jednak nie znaczy, że kolektory będą całkowicie bezużyteczne: będą one podgrzewały wodę, ale w ograniczonym jednak zakresie (do temperatury 10-30 stopni Celsjusza).

Panele fotowoltaiczne mogą być natomiast położone w dowolnym, dobrze nasłonecznionym miejscu działki, niekoniecznie zainstalowane na dachu (choć to najpopularniejsze rozwiązanie, o czym można się przekonać oglądając naszą galerię zdjęć instalacji fotowoltaicznych). Fotowoltaika ma dodatkowo tę zaletę, że można zaoszczędzić na rachunkach za prąd, które zwykle nie bywają niskie, dzięki produkcji czystej, ekologicznej energii. W zależności od decyzji, jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej zainstalujemy, można ponadto odsprzedawać nadwyżki produkowanej energii przez podłączenie do krajowej sieci elektroenergetycznej. Pamiętać w dodatku należy, że panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, dlatego do konwersji na pożądany prąd przemienny będziemy potrzebować dodatkowego sprzętu w postaci falownika (inwertera). W każdym razie w kwestii: panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne odpowiedź zawsze będzie sprowadzała się do potrzeb gospodarstwa domowego.