Piece elektryczne - ekologiczne źródło ciepła

Piece elektryczne - ekologiczne źródło ciepła

Coraz więcej analiz ekonomicznych głosi, że polski rynek energetyczny powinien możliwie najszybciej zerwać ze swoim całkowitym uzależnieniem od węgla, a cały system powinien dążyć w stronę odnawialnych źródeł energii. Przemawiają za tym zarówno zarówno koszty finansowe, które nie przestają rosnąć, jak i środowiskowe, których skutki widzimy coraz częściej w postaci bardzo upalnych lat i przedłużonych okresów suszy.

Właśnie z tych powodów coraz więcej przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych rozważa przerzucenie się na zasilanie fotowoltaiczne, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne. Co jednak w przypadku ogrzewania, które również jest oparte na węglu? Idealnym rozwiązaniem okażą się nowoczesne piece elektryczne, które ponadto będą współpracować z zamontowaną na miejscu instalacją fotowoltaiczną. Na jakiej zasadzie działają i jakie są zalety tego rozwiązania?

Piec elektryczny – czyste ciepło bez spalin

Nowoczesne kotły wykorzystują energię elektryczną do ogrzania całego domu. Jeśli zaopatrzyliśmy nasze gospodarstwo domowe w panele fotowoltaiczne, wówczas sami – jako prosumenci – dostarczamy prąd do ogrzania naszych czterech ścian. Można spotkać się z opiniami, że taka inwestycja byłaby nietrafiona, ponieważ instalacja generowałaby najwięcej ciepła latem i najmniej zimą, kiedy jest ono rzeczywiście potrzebne. Problem ten można łatwo rozwiązać, oddając latem niepotrzebne nadwyżki energii do lokalnego dostawcy. Następnie zimą właściciel instalacji fotowoltaicznej może odzyskać przekazaną nadwyżkę za ułamek standardowej ceny prądu.
Do pieca można także dokupić bufor, którego zadaniem jest akumulacja wytworzonej energii i powolne przekazywanie jej z powrotem do domu.

Łatwość obsługi pieców elektrycznych

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju kotłów jest ich bezobsługowa praca. Nie wymagają one ciągłych przeglądów lub kalibracji, które potrafią pochłonąć nie tylko sporo pieniędzy, lecz przede wszystkim czasu. Kolejną przewagą pieców elektrycznych jest to, że w trakcie działania nie emitują żadnych spalin – energia, którą uzyskujesz, jest czysta i przyjazna środowisku. Fanów nowoczesnych technologii z kolei ucieszy fakt, że na rynku istnieją nawet modele, którymi można sterować za pomocą smartfona!