Inwertery fotowoltaiczne (falowniki)

Jednym z najważniejszych elementów instalacji domowej elektrowni słonecznej jest inwerter (inaczej falownik). To jego zadaniem jest zmiana prądu stałego, który tworzy się w modułach, na prąd zmienny, dzięki któremu nasze urządzenia domowe mogą być używane. Bez niego nie byłaby również możliwa odpowiednia regulacja oraz zabezpieczenie całego systemu w razie usterek.

Rodzaje falowników

Inwertery mogą pracować zarówno w systemach fotowoltaicznych, które podłączone są do sieci energetycznej, jak i w systemach, które działają oddzielnie. Te pierwsze (tzw. on-grid) to klasyczny rodzaj instalacji, w której możliwe jest sprzedanie nadwyżek wyprodukowanego prądu do sieci, lub pobranie dodatkowego płatnego prąd w sytuacji, kiedy zabraknie nam naszego.

Systemy działające samodzielnie to rozwiązania dla miejsc, które znajdują się np. daleko od sieci. Wówczas nadwyżki magazynowane są w akumulatorach, gdzie czekają na wykorzystanie. Co wspólnego z tym ma inwerter? Jako że zmienia on prąd stały na zmienny i monitoruje pracę całego systemu fotowoltaicznego, doskonale “wie” ile energii zostało niewykorzystane. Decyduje więc o przekazaniu nadwyżek w odpowiednie miejsce (do sieci lub do akumulatorów). Możliwe jest oczywiście również zdecydowanie się falownik fotowoltaiczny w wersji hybrydowej, czyli współpracujący zarówno z siecią, jak i akumulatorami.

Fotowoltaika nie byłaby sprawna bez falownika

Zadaniem inwertera jest również monitorowanie działania całej instalacji fotowoltaicznej. W razie wykrycia jakiejkolwiek usterki, wyłączy on system, przez co nie będzie możliwe zniszczenie lub przepalenie przewodów i elementów systemu. To właśnie on odpowiedzialny jest więc za jak najlepszą współpracę modułów słonecznych znajdujących się na dachu z całym układem i dostarczenie nam prądu.

Warto wiedzieć, że czym lepiej dopasowany falownik do modułów i układu, tym wyższa jest jego wydajność. Najlepiej wiec zainwestować w dobry i polecany inwerter, ponieważ nie tylko będzie on świetnie wykonywał swoje zadanie zmiany prądu stałego w zmienny, ale również szybciej wykrywał wszelkiego rodzaju usterki.