jak wybrać

Dobór instalacji fotowoltaicznej

Dobór instalacji PV powinien uwzględniać przede wszystkim bilans rocznego i dziennego zużycia energii elektrycznej w budynku. Ilość wytwarzanej energii elektrycznej w ciągu roku nie powinna być większa niż ilość zużywanej w tym czasie energii.

Efekt ekonomiczny zastosowania instalacji fotowoltaicznej będzie tym korzystniejszy im więcej energii będzie zużywanej w budynku na bieżąco. Dobór instalacji może być wykonany na drodze konsultacji ze specjalistą, ale także można skorzystać z kalkulatora online, jaki OPTIMUM udostępnia na swojej stronie internetowej.

Oblicz cenę instalacji

Kalkulator

1. Wybierz sposób obliczania

2. Wpisz wartość

3. Wyniki

  • Moc instalacji
    kWh
  • Potrzebna ilość paneli
  • Cena instalacji

Ekologiczne rozwiązania są coraz popularniejsze. Szczególnie te, które pozwalają zaoszczędzić na rachunkach. Dlatego też tak chętnie wybierana jest fotowoltaika. Zastosowanie paneli słonecznych pozwala na zdecydowane obniżenie opłat za prąd, dzięki czemu inwestycja ta zwraca się po kilkunastu lub nawet już kilku latach. Jednak pozostaje kilka niezwykle ważnych kwestii – jak dobrać instalację fotowoltaiczną, która będzie wystarczająca dla naszego domu? Czy lepiej wybrać większą konstrukcję niż potrzeba, czy też mniejszą? Instalacja paneli słonecznych na dachu czy na gruncie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Ile prądu potrzebuje nasze gospodarstwo domowe przez cały rok?

To, na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę, to ilość zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwo w trakcie całego roku. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, że więcej prądu wykorzystuje się w jesienno-zimowych miesiącach, kiedy nie ma zbyt dużo naturalnego światła, a dodatkowo dużo korzysta się z elektrycznego czajnika czy też płyty indukcyjnej. Osoby, które zbierają wszystkie faktury, mają ułatwione zadanie, ponieważ wystarczy dodać wszystkie wartości. Dla pozostałych proponujemy uśrednione dane, które wskazują na zużycie na poziomie około 4500 kWh dla czteroosobowej rodziny, posiadającej kuchnię elektryczną, jednak bez ogrzewania na prąd.

Jakiej instalacji fotowoltaicznej potrzebuje Twój dom?

Wiedząc już, ile średnio potrzeba prądu na Twoje gospodarstwo domowe, można zacząć zastanawiać się, jakiej wielkości instalacji fotowoltaicznej potrzebujemy. To, o czym należy pamiętać, to fakt, że nie należy wybierać zbyt dużej liczby paneli, ponieważ jest to nieopłacalne. Dlaczego? Wiąże się to z utratą wytworzonej energii na rzecz sieci. Nie da jej się w żaden sposób odzyskać, co będzie miało wpływ na mniejszą stopę zwrotu całej inwestycji. Można natomiast pozwolić sobie na zamontowanie fotowoltaiki, która nie będzie pokrywała rocznego zużycia prądu. Oczywiście oszczędności za rachunki będą mniejsze, jednak i sama instalacja paneli będzie wymagała mniejszych nakładów pieniężnych.

Biorąc pod uwagę klimat, w jakim znajduje się nasz kraj, wszystkie instalacje fotowoltaiczne o mocy 1 kWh wytwarzają na około 1000 kWh energii. Tak więc dla typowego gospodarstwa domowego z czterema członkami rodziny wydaje się, że wystarczy zamontowanie paneli o mocy 4 kWh. Jednak to, o czym warto pamiętać, to fakt, że nie uzyskamy całego wytworzonego prądu od sieci energetycznej. Dlaczego? Ponieważ za każdy 1 kWh otrzymamy 80% energii. Reszta zostanie oddana danej firmie za to, że magazynuje nadwyżkę prądu wytworzoną w trakcie letnich dni, a my możemy ją wykorzystać w jesienne czy też zimowe miesiące. Taki przelicznik obowiązuje instalacje fotowoltaiczne, które nie przekraczają 10 kWh. Przy większych systemach do 40 kWh wraca tylko 70% wytworzonej energii. Należy pamiętać, że jeśli nie odbierzemy nadwyżki w rocznym rozliczeniu, to wytworzona, a niewykorzystana energia nie wróci do gospodarstwa i skorzysta z niej sieć energetyczna. Właśnie dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej wielkości instalacji fotowoltaicznej do potrzeb danego domu.

Panele fotowoltaiczne – ile mocy tracą?

Oprócz strat związanych z siecią energetyczną warto także pamiętać o tym, że panele fotowoltaiczne z czasem mogą utracić swoją maksymalną moc, co jest jak najbardziej naturalne. Dlatego też decydując się na wybór systemu, należy przejrzeć oferty producentów. Zazwyczaj zapewniają oni wydajność na poziomie około 25 latach użytkowania. Są to spadki na poziomie początkowo w pierwszym roku 3%, by następnie zmniejszyć się do 0,5-0,7%. Dlatego też najkorzystniejszym rozwiązaniem dla każdego gospodarstwa domowego jest wybór instalacji fotowoltaicznej o 1,25 kWh większej, niż faktycznie potrzeba. Zdecydowanie się na system o 10-20% większy będzie optymalne, biorąc pod uwagę zwrot 80% energii od operatora, a także samego zużycia paneli.

Sprawdź stan techniczny dachu przed montażem fotowoltaiki

Niezmiernie istotne jest także samo miejsce montażu całej instalacji. Należy wziąć pod uwagę stopień nachylenia dachu, jego powierzchnię czy stan techniczny. Do określenia wszystkich tych czynników warto zaangażować fachowców, którzy sprawdzą kondycje m.in. krokwi, ocieplenia czy też samej połaci dachowej. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie i dostosowanie projektu do warunków danego gospodarstwa.

wypełnij formularz

Złóż zamówienie

Zostańmy w kontakcie

Dane kontaktowe

Optimum Sp. z.o o.
ul. Adama Mickiewicza 29,
40-085 Katowice
Biuro Obsługi klienta
ul. Jana Gałeczki 61,
41-506 Chorzów
Kontakt w sprawie współpracy
skontaktuj się z nami

Zostaw wiadomość