Panele fotowoltaiczne

Wiele osób może zastanawiać się, czym tak naprawdę są panele fotowoltaiczne. Ktoś mógł słyszeć o dofinansowaniach do nich, o tym, że inwestycja zwraca się po kilku lub kilkunastu latach i wówczas mamy prąd niejako “za darmo”, a także o tym, że jest to ekologiczny sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej. Dodatkowo, każdy z pewnością widział panele, przymocowane do dachu lub elewacji jakiegoś budynku, albo też stojące na gruncie. Jaka jest zasada ich działania i co zyskujemy, decydując się na takie rozwiązanie? 

Bezobsługowe instalacje paneli słonecznych

Panele fotowoltaiczne to oszczędność pieniędzy

Owszem, jeśli chodzi o początkowy koszt inwestycji, jest on dość spory. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to koszt jednorazowy, który umożliwi nam samodzielne produkowanie energii elektrycznej pochodzącej ze zrównoważonego, niekończącego się źródła – czyli Słońca. W zależności od wielkości całej instalacji fotowoltaicznej i średniego rocznego zużycia prądu, podczas tworzenia projektu możliwe będzie wyliczenie, po ilu latach pieniądze włożone w założenie systemu się zwrócą – a poprzez zwrócenie rozumiemy te finanse, które zaoszczędzimy, ponieważ nie będziemy musieli opłacać rachunków od dostawcy prądu. Wszystkie kolejne lata to produkowanie i korzystanie z własnego prądu za darmo!

Dodatkowo, panele fotowoltaiczne idealnie wpisują się w założenia odnawialnych źródeł energii, co sprawia, że nie jest trudno otrzymać na nie dofinansowanie lub kredyt na preferencyjnych warunkach. Firmy mają również duże szanse na uzyskanie wsparcia – tak samo, jak osoby z zarejestrowaną działalnością rolniczą. W razie pytań o dokładne możliwości zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy objaśnią Państwu dostępne możliwości.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Elementy systemu, które widzimy na dachach, to tylko część ważnych i istotnych urządzeń, które produkują prąd do własnego wykorzystania. Panele z ogniwami mono- oraz polikrystalicznymi a także takimi z krzemu amorficznego pozwolą na zamianę energii pochodzącej z promieni słonecznych na prąd stały. Następnie, prąd stały zostaje zamieniony na prąd zmienny w inwerterze, który również ma za zadanie monitorować pracę całego systemu i w razie potrzeby (np. po wykryciu usterki), wyłączyć go tak, aby żadne spięcie nie spowodowało zniszczenia.

Dodatkowo, w każdej instalacji fotowoltaicznej obecny jest również licznik dwukierunkowy, który łączy naszą sieć z siecią zewnętrzną. To dzięki niemu, możemy “oddać” nadwyżkę wyprodukowanej energii do dostawcy – może dziać się tak szczególnie podczas miesięcy letnich. Później, podczas zimy, możemy skorzystać z tego prądu, który oddaliśmy “na przechowanie” za niewielką opłatą.

Dla kogo są panele fotowoltaiczne?

Odpowiedź brzmi: dla każdego! Z instalacji skorzystają zarówno rodziny mieszkające w domkach, jak i gospodarstwa rolne. Docenią ją także mniejsze i większe firmy – dzięki założeniu systemu, każde przedsiębiorstwo będzie mogło bezpieczniej zarządzać swoimi finansami, ponieważ będzie uniezależnione od podwyżek opłat za prąd, nałożonych przez dostawcę.

Panele fotowoltaiczne to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce zadbać o środowisko naturalne oraz zaoszczędzić pieniądze – wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!